15- Nácvik na podložku - targeting
Nácvik na podložku – targeting
Toto chování je prekurzorem mnoha dalších užitečných chování nejen v tréninku pro veterinární a chovatelskou péči. Kočka, která je zvyklá relaxovat na své podložce se bude cítit mnohem lépe při kartáčování, čištění očí, uší či stříhání drápků. Samozřejmě to platí i pro návštěvu kočky v ordinaci veterináře. Tento trénink můžeme následně využít například při vážení kočky, setrvání v klidu pro vakcinaci, případně pro ultrazvukové či rentgenové vyšetření.
Pro nácvik na podložku můžeme použít targeting a shaping. Podložka sama je plošným targetem.
Technika :
shaping
targeting
klikr
Pomůcky :
-
klikr
-
odměny
-
pamlskovník (není nutné, pamlsky můžete mít i v misce či v kapse)
-
target (například tyčkový, Váš ukazováček, dlaň)
-
kočičí deka (ručník, polštářek) – preferujeme nesmekavý, jednobarevný, který nerozptyluje a pamlsky jsou na něm dobře vidět
-
kočka :-)
Rozplánujeme si jednotlivé kroky :
-
Odklikneme a odměníme pouhý pohled na podložku. Zpočátku odměňujeme mimo podložku. Tím resetujeme chování a kočka znovu přijde pro další kliknutí a odměnu.
-
odklikneme a odměníme pohyb směrem k podložce.
-
odměníme očichávání podložky
-
odklikneme a odměníme dotyk podložky – čenichem, tlapkou atd.
-
odklikneme a odměníme postupný dotyk podložky tlapkami – nejprve jednou, dvěmi, všemi čtyřmi. Nyní již odměníme na podložce a jakmile kočka odměnu sní, odhodíme další pamlsek stranou a resetujeme chování.
-
odklikneme a odměníme setrvání na podložce po dobu několika málo vteřin (počítáme v duchu jednadvacet, dvaadvacet, třiadvacet) – a postupně trénujeme delší a delší setrvání na podložce – toto chování je následně popsáno v tréninku 14 - Přidáváme povel pro „ jdi na podložku“ a „zůstaň na podložce“.
-
nezapomeňme vždy kočce po tréninku poděkovat, pohladit ji a pomazlit se s ní či si pohrát :-)
-
po ukončení tréninku podložku uklidíme, aby neztratila svou výlučnost
Plánovaní jednotlivých kroků v tréninku si můžeme vizualizovat jako schody nebo žebřík. Můžeme si připravit názorný graf, vytisknout a po každém tréninku zaznamenávat pokrok nebo stagnaci. Pokud se kočce přestane dařit, vrátíme se zpět do bodu, kdy ještě chování probíhalo normálně. Upravíme prostředí tak, aby kočka měla co největší šanci na úspěch a zrevidujeme náš tréninkový plán. Měli bychom detailněji rozplánovat celý postup a dopřát kočce víc času na pochopení trénovaného chování.
Veselý trénink :-)