14 - Přidáváme signál pro target
Přidáváme signál pro target – prst, ruka, podložka
Target je předmět, ke kterému živočich – v našem případě kočka – vztahuje svou pozici těla. V předchozím tréninku (12) jsme již kočku naučili dotýkat se naší dlaně či prstu.
Jakmile se kočka naučí dotýkat se daného targetu, je čas přidat slovní signál. Měli bychom mít jasně stanoveno, které slovo odpovídá konkrétnímu chování. Tak nebudeme kočku zbytečně mást a lépe si porozumíme. Slovo, které zvolíme by mělo být krátké a nezaměnitelné s jiným slovem pro jiné chování.Můžeme ale také zůstat pouze u povelu gestem.
Pokud používáme slovní povely, je ideální vytvořit si slovníček povelů a vždy před tréninkem se ujistit, že nepoužijeme omylem jiné slovo.
Dnes se budeme učit dotyk na target pod povelem využijeme pro přemísťování kočky a modelování pozice jejího těla do požadovaného postoje. To se nám bude později velice hodit při nácviku běžné každodenní péče, ale nácviku na veterinární péči.
Pomůcky :
-
pamlsky
-
klikr
-
kočka :-)
Postup :
-
Zajistíme klidné prostředí pro trénink bez rušivých vlivů. Připravíme si pamlsky do pamlskovníku či misky a klikr
-
Kočka by již měla zvládnout sama vyhledat svou základní pozici (na zemi před Vámi, na podložce, na nízkém škrabadle atd.). Toto chování označujeme jako default behavior či start. Na startu kočku vždy odměňujeme za setrvání. Cvičíme výdrž a oční kontakt.. Kočka nám sama svým chováním vysílá signál, že chce začít.
-
Začneme se zopakováním již naučeného dotyku na prst / dlaň. Pro prst a dlaň můžeme mít stejný povel, např. „touch“ (tač), nebo dva různé povely. Po dotyku či zároveň s ním klikneme a dáme odměnu. Mezi kliknutím a odměnou by měla být co nejmenší pauza . Max. 3 vteřiny, ale raději méně. Ideální je 10 a více klikutí a odměn za minutu.
-
Slovní signál předřazujeme gestu – tedy nejprve povel, pak gesto. Za gesto můžeme pokládat nastavení targetu. Slovní signál zařazujeme až ve chvíli, kdy kočka vykonává chování spolehlivě. Kdybychom ho předřadili dříve, byl by pro kočku pouze hlukem, kterému nerozumí a spíše rušivým prvkem, který ji odvádí od provádění požadovaného chování. Proto je třeba nespěchat a pokud se kočce nedaří, vrátit se zpět, nechat kočku odpočinout, například odhozením několika pamlsků stranou – a poté opět pokračovat.
-
Cvičení opakujeme – pamatujte, že doba tréninku by neměla přesáhnout 2 minuty – včetně úvodní opakovací fáze.
-
Po ukončení cvičení odhodíme pamlsky stranou, můžeme dát jackpot a s kočkou se pomazlíme, pohrajeme si s ní. Tak jí děkujeme za skvělou práci, zábavu a podporujeme náš společný vztah. Zároveň můžeme nabídnout hlavolam. Je dobré, když si vytvoříme jasný signál pro konec lekce a zároveň pro přechod do jiného chování. Zvíře není zmatené a frustrované a ví, co bude následovat. Jak již bylo zmíněno, je dobré si tyto signály poznamenávat do slovníčku signálů.
Trénink opakujeme v průběhu dne podle rituálů, které jsme si společně nastavili. Ctíme dobu odpočinku kočky, ideální je cvičit před podáváním jídla. I proto bychom měli mít stanovený pravidelný rozvrh v podávání jídla a kočka by neměla mít jídlo k dispozici po celý den.
Cvičení můžeme obměňovat – například cvičíme signál pro podložku a signál pro setrvání na této podložce.
Pamatujte, že záleží na Vaší kreativitě, zdali vytvoříte to nejvhodnější prostředí, aby jste Vy i Vaše kočka mohli zažít co nejvíc drobných úspěchů :-).
Veselý trénink :-)