10- Trénink dotyků na tělo
Trénink doteků na tělo
Při jakékoliv manipulaci s kočkou se nevyhneme dotýkání se jejího těla. Aby jí byly tyto dotyky příjemné a tolerovala je, provádíme již od útlého věku trénink za pomoci klasického podmiňování. Klasické podmiňování je metodou, kdy spojujeme původně neutrální podnět, například běžný předmět denní potřeby s žádoucí odměnou. Tuto metodu využíváme i ke změně psychického nastavení, kdy nepříjemný (averzivní) podnět, jakým mohou být dotyky, párujeme za velmi nízkého stresu v postupných krocích s odměnou. Takový postup se nazývá desenzitizace.
Tělo kočky si můžeme představit jako mozaiku zón:
-
místa, kde kde jsou kočce dotyky příjemné (komfortní zóna)
-
místa, kde kočka dotyky strpí
-
místa, kde jsou kočce dotyky velmi nepříjemné
Tyto zóny můžeme pro názornost rozdělit barvami jako na semaforu:
-
ZELENÁ - místa, kde kde jsou kočce dotyky příjemné
-
ORANŽOVÁ - místa, kde kočka dotyky strpí
-
ČERVENÁ - místa, kde jsou kočce dotyky velmi nepříjemné
Po úspěšné desensitizaci můžeme posléze hrát s klienty hru „A co ouško,“ která je variantou hry americké trenérky Terry Ryan „I spy“. Hru najdete v Herní příloze tohoto manuálu. Trénink dotyků má své uplatnění i při běžné péči o kočku ( hygiena, stříhání drápků) či veterinárních vyšetřeních či zákrocích. Pravidelný trénink nám může také pomoci odhalit místa se zvýšenou citlivostí oproti normálu, což může poukazovat na počátek onemocnění či zranění. V takové případě je třeba neprodleně vyhledat veterináře.
Technika :
klasické podmiňování
Pomůcky:
pamlsky
kočka
Postup:
-
K tréninku si najdeme klidné místo s minimem rušivých vlivů. Odměňujeme uvolněný postoj kočky.
-
Začneme dotykem na místo na kočičím těle, které kočka preferuje (za uchem, pod bradou, na straně krku atd.). Dotkneme se a odměníme. Můžeme střídat i více míst, kde jsou kočce dotyky příjemné. Po každém dotyku přichází odměna. Výhodou je, když je sled dotyků a odměňování poměrně rychlé – aspoň 10 - 15 dotyků za minutu.
-
Resetujeme chování odhozením stranou nebo hrou s třepetalkou.
-
Ve druhém tréninkovém cyklu se opět dotýkáme míst v zelené zóně. Jako mimoděk se již postupně ( prostřídáme s místy v zelené zóně) dotkneme i několika míst v oranžové zóně. Opět platí 1 dotyk = 1 odměna.
-
Body 2 – 4 opakujeme několikrát denně v krátkých tréninkových cyklech (1-5 minut).
-
V následujícím tréninkovém cyklu se dotýkáme míst v zelené a oranžové zóně a pokusíme se i o dotyk míst v červené zóně. Pro dotyky v červené zóně bychom měli volit odměnu nejvyšší kvality. K tomuto tréninku můžeme přistoupit až tehdy, je-li mezi kočkou a handlerem navázán pevný vztah důvěry, který je podpořen bohatou historií tréninku dotyků v zelené i oranžové zóně. Vždy bychom měli nahrávat, abychom mohli zpětně vyhodnotit řeč těla kočky a případné další signály pohody či stresu a abychom podle toho mohli upravit další trénink.
-
Pokud kočka dotyky dobře snáší, můžeme začít předřazovat jména částí těla před samotný dotyk. Opakujeme pravidelně několikrát denně.
-
V dalších tréninkových cyklech přidáváme k dotyku i jemný tlak. Opakujeme několikrát denně a monitorujeme neverbální komunikaci kočky.
-
Velmi dobře poslouží i nahrávání do počítače (např. v programu Zoomu) a následné vyhodnocení. Můžeme i požádat pomocníka o monitorování reakcí kočky a zpětnou vazbu.
-
Provádíme trénink generalizace dotyků v různou denní dobu, v různých prostředích, různými lidmi (za přítomnosti handlera).
Poznámka : I přes důsledný trénink se může stát, že kočka nesnese dotyk na určitou část těla – například prstovou část zadní nohy či bříško. Poskytuje nám to cennou informaci o tom, jak poučit klienta ohledně dotyků a vytyčit mantinely – vysvětlit klientovi, kde kočka dotyky preferuje a kde jsou dotyky zakázané. Z hlediska bezpečnosti a welfare klienta i kočky jsou informace o dotykových zónách naprosto zásadní.
Také informace o tom, že kočka nechce přijmout pamlsek, že se vzdálí (kočka se vždy sama rozhodne, jestli chce v tréninku pokračovat nebo jestli chce odejít), že se odtahuje od dotyku, jsou pro handlera velmi cenné. Toto chování poskytuje informace o výši stresu kočky v danou chvíli. Podle nich pak handler snižuje či upravuje kritéria tak, aby byl trénink pro kočku příjemný a zajímavý.
Veselý trénink :-)