Lze Vaši kočku trénovat ?
Abychom zjistili, zdali je naše kočka připravená jít do školy a můžeme začít s klikrem, potřebujeme ji krátce otestovat. Tyto testy samozřejmě slouží i jako hry pro našeho chlupatého člena rodiny i jeho adoptivní rodiče.
1. test - Kalíšek s pamlskem
Do kalíšku dáme pamlsek. Dokáže ho kočka vylovit ? Není důležité, jakou techniku k tomu použije, ale to, jestli kočku pamlsek v kalíšku zajímá a má snahu ho získat, aby si na něm pochutnala. Pokud si kočka není jistá, zda o pamlsek stojí, můžeme se pokusit ji nalákat tím, že pamlsek položíme okolo kalíšku či na jeho okraj. Kalíšek by měl být dost malý na to, aby do něj kočka nemohla strčit hlavu a začala používat tlapku.
Pokud kočka používání tlapky moc nezvládá, pomůžeme jí potravními hlavolamy, do kterých musí tlapičkou sáhnout, aby se zmocnila pamlsku či jídla. Tyto potravní hlavolamy mohou být kupované (míčky s otvory, vajíčka, myšky s otvory, kočičí Kong, míček na floorball), ale i doma vyráběné z tužších krabic či dózy na potraviny. Vyvinout úsilí pro získání potravy je pro kočku normální a zdravé chování.
Rozdíl v používání potravního hlavolam u a tréninku je v tom, že s potravním hlavolamem pracuje kočka nezávisle na člověku, kdežto v tréninku pracují oba partneři tréninkového dialogu společně.
Pokud se kočka sama snaží získat tlapkou pamlsek, je snazší převést toto chování do tréninku.
2. test - Najdi odměnu ve třech kalíšcích
Na zem postavíme dnem dolů tři kalíšky, ale pouze do jednoho umístíme odměnu. Má kočka snahu dotknout se kalíšků a zjistit, kde je odměna ? Má snahu se pamlsku zmocnit ? Pokud ano, může jít do školy :-)
3. test - Luring - magnet behavior
V tomto testu budeme hodnotit, zda kočka následuje pamlsek jako magnet. Tento typ tréninku se nazývá luring a je to jedna z nejjednodušších tréninkových metod. Neměli bychom ji však používat příliš často, protože vytváří pasivního žáka a může i vyvolávat frustraci. Nicméně i luringem lze naučit mnoho chování, například otočku.
Vezmeme do špetky pamlsek, který má kočka ráda a pomalu ji navádíme rukou s pamlskem. Toto chování posléze převedeme na targeting, kdy navádíme prstem a při přiblížení se do stanovené pozice odklikneme a odměníme. Pokud kočka následuje pamlsek (lekce musí krátká a vždy následuje odměna), můžeme začít s klikr tréninkem.
4. test - Pozornost
V tomto testu budeme odhazovat pamlsek stranou a sledovat, jestli se k nám poté, co si na něm pochutná, vrátí zpět. Pozornost patří mezi nejdůležitější stavební prvky tréninku. Při tomto testu se snažte minimalizovat všechna vyrušení, aby vám kočka mohla věnovat plnou pozornost. Odhazování pamlsku a návrat k vám je důležitý základní krok mnoha tréninkových cvičení v klikr tréninku (kočičí škole). Když se k vám kočka vrací, sděluje vám, že je připravená pracovat a víte, že má z tréninku radost.
5. test - Zkouška targetu
V tomto testu položíme pamlsek na zem a budeme sledovat, jestli si pro něj kočka přijde. Použijte svůj prst a na pamlsek ukažte. V tréninku postupujeme většinou tak, že kočka na odměny nevidí, ale v tomto testu budeme postupovat tak, že odměnu uvidí kočka přímo před sebou. V tomto cvičení potřebujeme zjistit, zda kočka reaguje na odměnu a zda jí chutná.
Pokud jsme byli úspěšní, můžeme za použití tohoto testu okamžitě přejít k targetingu - tedy k ukázání prstem nebo tyčkovým targetem na pamlsek a odkliknout přiblížení. Po několika málo opakováních již pamlsek na zem nepokládáme, ale odklikneme a odměníme až dotyk kočky na target. Tak přejdeme naprosto plynule a přirozeně ze hry k téninku.
6. test - Luring - lžička s potravou
V tomto testu se zaměříme na to, zdali kočka bude sledovat lžičku s polotekutou potravou. Úkolem je olíznout lžičku. Je skvělé, pokud máme mnoho různých odměn - tedy potravy, která naší kočce chutná. Čím více druhů odměn máme k dispozici, tím má kočka v tréninku větší šanci.
Navádění na polotekutou potravu na lžičce či dřevěné špachtličce lze použít k nácviku prvků agility (slalom, překážky, tunel) nebo trénink pro chovatelskou i veterinární péči. (Pozn. Překážkovou dráhu či slalom lze vyrobit i z gumových zvonů na čištění odpadů, viz video)
Obstála vaše kočka v testech ? Pokud ne, nic není ztraceno - vraťte se s ní k potravním hlavolamům a snažte se zjistit, jaké odměny má vaše kočka ráda a zkuste to znovu :-).
Pokud potřebujete body pro program dalšího vzdělávání (CEUs, členové International Felinotherapy Association), prosím zkopírujte, vyplňte a odešlete následující testové otázky.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0. 25 bodu (CEUs).
1. Jak můžeme kočce pomoci lépe natrénovat používání tlapky? Která ze zde uvedených her slouží jako test používání tlapky ?
2. Jakou techniku nazýváme také "magnet behavior" - k čemu slouží ?
3. Proč je odhazování důležitý prvek v klikr tréninku ? Co jím trénujeme ?
4. Jak můžeme nacvičovat targeting ? Jaký vztah má targeting ke klikr tréninku ?
5. K jakému účelu můžeme použít navádění na lžičku s potravou ? Jak se tato metoda nazývá ?