Klikr trénink - otázky a odpovědi
Klikr trénink je metoda tréninku zvířat založená na vědeckém základě. Samotný klikr je zpravidla plastová krabička s prohnutým plíškem, který při stisku vydá klikavý zvuk. Rozlišujeme různé druhy klikrů - klikr s nastavitelnou sílou zvuku, klikr s tlačítkem, klikr ve tvaru prstýnku (KPA) nebo klikr se zabudovaným tyčkovým targetem.
Ať už používáme jakýkoliv klikr, jeho funkce je stejná. Kliknutím stvrzujeme, že zvíře - v našem případě kočka- předvedlo požadované chování, dostane odměnu a chování pro tuto chvíli skončilo. Tomu říkáme terminant bridge.
1. Mohu použít slovo "ano" místo klikru ?
Použitím klikru zkrátíte čas potřebný pro naučení nového chování. Kliknutí slouží jako jasná zpráva, která je za všech okolností stejná. Je to zpráva že chování bylo správně a odměna je na cestě. Slovo může být emocionálně zabarveno a nezní vždy stejně. Klik má naproti tomu konzistentní zvuk, ať už jej používá kdokoliv.
2. Musím s sebou nosit klikr stále ?
Jakmile kočka předvádí požadované chování spolehlivě vždy když ji o to požádáte, nadešel čas klikr odložit. Pak je třeba najít jiný způsob, jak kočce sdělit, že to, co po ní požadujeme, dělá dobře.
Pozn. Můžeme používat i tzv. "mouth clicker" - tedy klikutí ústy. V mnoha situacích - zejména, když potřebujeme mít volné ruce- je takové kliknutí výhodnější.
3. Neztloustne má kočka ze všech těch pamlsků ?
Je dobré, když část denní krmné dávky použijeme jako odměny v tréninku. Pokud by nefungovalo běžné krmivo jako odměna, snížíme o toto množství krmnou dávku a jako odměny použijeme pamlsky, které kočka preferuje.
4. Pokud kliknu omylem, mám i v tomto případě kočku odměnit ?
Ano. Kliknutí = odměna. Kdybychom kočce nedali odměnu, narušili bychom tím asociaci mezi klikutím a odměnou a mohli ji zmást.
5. Jak začít ?
Jak již bylo zmíněno, klikr lze koupit na internetu nebo v prodejně chovatelských potřeb. Julie Posluns (trénérka na videu) ráda začíná s klikrem, který má zabudovaný tyčkový target. Většina koček tyčkový target velmi ráda prozkoumává, speciálně, pokud na jeho špičku nanesete něco dobrého. To Vám dá okamžitě možnost začít odkliknout dotek na target - odměna. Tyčkový target lze použít k učení mnoha dalších chování - například otočky (nebo navádění z místa na místo, ve veterinární a chovatelské péči, v kočičí agility).
Klikr trénink je zábava jak pro člověka, tak pro jeho kočku. Je to mimořádně efektivní způsob, jak trénovat. Kočku trénink těší, protože si užívá čas strávený s člověkem. V klikr tréninku budujeme společný vztah, člověk kočku lépe poznává a může jí tedy i lépe porozumět. Kočka naopak ví, že je to příležitost získat mnoho dobrot. Jak říká trenérka koní Alexandra Kurland - klikr má dva konce - na jednom jeho konci požaduje člověk po kočce určité chování - na tom druhém požaduje kočka za toto chování odměnu. Není žádný poražený, jen dva vítězové.
Pokud potřebujete body pro program dalšího vzdělávání (CEUs, členové International Felinotherapy Association), prosím zkopírujte, vyplňte a odešlete následující testové otázky.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0. 25 bodu (CEUs).
1. Je třeba používat v tréninku kočky klikr vždy ?
2. Proč je výhodnější použít kliknutí místo slovního bridge ?
3. Klikneme-li omylem, máme odměnit ?
4. Co znamená věta Alexandry Curland, že klikr má dva konce ?
5. Co znamená výraz "mouth clicker" ?