Význam pachů v životě kočky
O kočkách lze říci, že uvažují především nosem a Jacobsonovým orgánem, který jim umožňuje přijímání pachů i ústní dutinou. Přijímání pachů ústní dutinou nazýváme flémování a setkáváme se s ním i u dalších druhů zvířat. Zatím, co lidé mají v nosní sliznici přibližně 5 milionů čichových buněk, u koček představuje toto množství 200 milionů čichových buněk.
Aby se kočka cítila ve svém prostředí v bezpečí a získala nad ním kontrolu, potřebuje toto prostředí nasytit svými pachy. To je velmi důležité zejména v případě, kdy kočka mění domov, při stěhování nebo při příchodu nového člena rodina do domácnosti - ať jím již je dítě, partner nebo další zvířecí kamarád. Pokud pochopíme tento koncept kočičího uvažování, jsme již jen krůček od spokojeného soužití se šťastnou a sebevědomou kočkou, která neničí náš byt.
Zanechávání pachů v prostředí je jeden ze způsobů komunikace, zejména v teritoriálním a rozmnožovacích chování. Kočky značkují své území několika možnými způsoby. Pachové značky mají oproti vizuální či zvukové komunikaci tu výhodu, že jsou trvalejšího charakteru. Pach bývá většinou navázán na tuk, což zajišťuje, že značky jsou odolné i proti omytí deštěm ve venkovním prostředí, jsou "čitelné" za snížené viditelnosti či v noci a umožňují kočkám vyhnout se přímému fyzickému kontaktu, který může někdy znamenat i souboj.
Kočky mají pachové žlázy na hlavě kolem tlamičky, nad očima, za tlapkách mezi prsty a u ocasu. V domácnosti si kočky značkují své teritorium otíráním se o předměty či osoby, válením se po nich, přešlapováním (mléčný krok) a škrabáním. Škrábáním navíc zanechávají i vizuální značky. Dalším - u majitelů koček určitě nejméně oblíbeným způsobem zanechávání pachových stop - je značkování močí či výkaly.
Při zařizování bytu pro kočku bychom měli vždy mít na paměti důležitost pachů v kočičím životě. Kočky potřebují mít ve svém prostředí pelíšky, deky a škrabadla z porézních materiálů schopných pojmout jejich pach. Kromě těchto předmětů, kterých by mělo být k dispozici pro kočku více, je nejdůležitějším místem k zanechání pachů kočičí toaleta. Přestože je samozřejmostí její každodenní úklid, neměli bychom k jejímu čištění používat dezinfekční prostředky na bázi chlornanu sodného (Savo), či jiné parfémované čistící prostředky. Také bychom se měli vyhnout silně parfémovanému stelivu, které pro citlivý kočičí čich může představovat takovou bariéru, že začne odmítat kočičí WC používat. Při mytí kočičího WC je vhodné používat octové čističe, čističe na přírodní bázi nebo vroucí vodu.V blízkosti kočičí toalety by také neměly být umístěny osvěžovače vzduchu - ani klasické, ani do zásuvky.
Značkování močí a výkaly po obvodu bytu či nadměrné destruktivní škrabání jsou většinou známkou nejistoty, kterou kočka cítí a pocitu, že naprosto nemá kontrolu nad svým prostředím. Jak víme z teorie modifikace chování, potřeba kontroly nad prostředím jako prostředku z zajištění bezpečí je jedním z nejdůležitějších posilovačů chování. Pokud tedy kočka značkuje své prostředí tímto nežádoucím způsobem, je třeba hledat příčinu a pomoci kočce získat sebevědomí a pocit že prostředí "vlastní". Pokud se značkování objevuje jako součást rozmnožovacího chování a nejedná se o chovného jedince, je na místě kastrace.
Také ve felinoterapii je třeba pracovat s významem pachů v životě koček. Týká se to podložek, které používáme k ochraně klientů a jejich lůžek, ale i prostředí samotného, které si kočka musí nejprve v klidu projít a zajistit si zde bezpečí zanecháním pachových stop a otíráním se o předměty.
.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0, 5 bodu (CEUs).
1. Kolik milionů čichových buněk má kočka v nosní sliznici ? Je to více než člověk ?
2. Čemu říkáme "flémování" ? Je charakteristické pouze pro kočky ?
3. Proč pro kočku představuje návštěva veterináře, pořízení nového nábytku do domácnosti, příchod nového člena rodiny či stěhování stres ?
4. Slouží pro kočku zanechávání pachů v okolí pouze teritoriálnímu a rozmnožovacímu chování ?
5. Je pro kočku nasycení prostoru vlastním pachem součástí kontroly nad prostředím ? Proč ano či proč ne ?
6. Jakou výhodu oproti jiným komunikačním prostředkům představuje pro kočky značkování pachem ?
7. Kde na těle mají kočky umístěny pachové žlázy ?
8. Jaké vybavení pro kočku představuje "pohlcovače pachů", do nichž si svůj pach ukládá ?
9. Sdílejí spřátelené kočky v jedné domácnosti / v jednom teritoriu navzájem svůj pach ? Proč ? (odpověď vyhledejte v prezentaci M. Delgado - Potřebují kočky kamarády)
10. Co nám říká značkování výkaly a močí po obvodu bytu o emocionálním stavu kočky ?
11. Mají pro kočku pachy význam i ve felinoterapii ? Pokud ano, jaký ?