Nadměrná vokalizace koček
Nadměrné hlasové projevy koček - tedy mňoukání, vrkání, štěbetání - mohou mít mnoho příčin. Měli bychom si dát "detektivní práci" a pokusit se vypátrat příčinu. Znamená to zaznamenávat si a natáčet chvíle, kdy k ní dochází a zpětně je v klidu vyhodnotit. To může být běh na dlouhou trať. V zájmu klidného a harmonického soužití bychom však neměli litovat vynaloženého času.
Často se dopouštíme té chyby, že ve snaze kočku "umlčet" - odměňujeme ji pohlazením, pamlsky. Tím se dostáváme do "kočičí pasti", kterou na nás chytrá mrška nastražila :-). Odměňujeme totiž přesně to, co nechceme ! Je tedy třeba popřemýšlet, kočku pozorovat a odměnit chvíle, kdy je tichá. K tomu nám velmi dobře poslouží klikr a sáček (pamlskovník) s lákavými odměnami. Pamatujte, že klinutí musí přijít hned po chování či vzápětí s ním a prodleva mezi klikutím a odměnou by neměla být větší jak 3 vteřiny. Pamlsky by měly být opravdu ty, které kočka miluje - a pokud možno malé, které snadno a rychle sní. To nám zaručí plynulost v tréninku a kočce i nám spokojené soužití :-).
Příčiny nadměrné vokalizace
-
příslušnost k určitému plemeni. Například siamské a orientální kočky jsou od přírody hovornější.
-
fyzické nebo zdravotní problémy. Kočky dokáží velmi dobře skrývat svou bolest. Jsou to zvířata, která jsou jak predátory, tak kořistí, a právě v roli kořisti by mohlo vyjádření bolesti dát predátorovi zprávu o tom, že kořist je slabá a tedy ji snadno uloví. Když začne kočka náhle - a pro nás bez zjevné příčiny mňoukat či nadměrně vrnět, je prvním řešením návštěva veterináře. Kočky jsou velmi hlučné i v říji, to ví každý, kdo má doma nekastrovanou kočku či kocoura. Pokud se vysloveně nejedná o chovného jedince, řešení je snadné a prospěšné pro všechny zúčastněné. Kastrované kočky se stanou opět samy sebou, zklidní se a užijí si života. I odhadovaná délka života kastrovaných koček je v porovnání s jejich nekastrovanými kamarády o několik let delší.
-
změny v prostředí jsou též spouštěči nadměrné vokalizace. Může se jednat jak o stěhování do nového bydliště, nebo naopak přistěhování nového člena rodiny - ať již dvounohého či čtyřnohého. Kočky uvažují čichem, který je jejich nejdůležitějším smyslem. Pracujeme s konceptem "base campu", kdy pelíšky, deky, ručníky, kočičí toalety rozmísťujeme po novém bytě tak, aby kočka cítila svůj pach a měla možnost tak získat kontrolu nad prostředím.
-
potřeba pozornosti je dalším spouštěčem nadměrných hlasových projevů. Pokud se začne projevovat pouze když přijdeme domů, je třeba se zamyslet nad tím, jak často a jak pravidelně si s kočkou hrajeme a zde je její den nastaven podle pevného rozvrhu. O významu rutiny - rituálů - rytmu již bylo řečeno mnohé. Může se ale stát, že se nejedná i o pouhou potřebu pozornosti, ale o separační úzkost. Ta vzniká krátce po odchodu člověka z bytu a přetrvává i po jeho návratu. Kočka tak žije v neustálém dlouhodobém stresu. Zde by nám mohly velmi pomoci naistalované kamery, které jsou citlivé na pohyb a zvuk. Pokud se skutečně jedná o separační úzkost, je vhodné navštívit odborníka na chování zvířat a zkonzultovat s ním trénink kočky tak, aby docházelo k odbourávání stresu a úzkosti. Doporučuje se měnit pořadí činností před odchodem z domova, zabavit kočku potravními hlavolamy a pořídit jí kočičího nebo jiného zvířecího kamaráda.
-
nuda - další ze spouštěčů nadměrné vokalizace a častou souvisí s potřebou pozornosti. Zde je opět nejlepším řešením kočku zaměstnat, nejlépe hrou a hlavolamy. Hlavolamy mají velkou výhodu i v tom, že člověk pan není přímým poskytovatelem pamlsků a nevytváří se tak nadměrná závislost, zejména, pokud máme kočku jedináčka. Pozor na výše zmíněnou "kočičí past". Pak by si kočka velice efektivně trénovala nás :-).
-
Bůh ví - ano, někdy prostě nelze - navzdory vší detektivní práci - příčiny nadměrné vokalizace odhalit. Některé kočky jsou, stejně jako lidé, hovorné od přírody a často si asi ani neuvědomují, že "mluví". Nezbývá, než tento fakt přijmout. Vztah mezi kočkou a člověkem je přeci lásky - a v ní jsou třeba i kompromisy :-)
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0, 25 bodu
1. V čem nám může pomoci nahrávání chování kočky s ohledem na nadměrnou vokalizaci ?
2. Může nám při zvládání nadměrné vokalizace pomoci klikr trénink ? Pokud ano, jak ? Pokud ne, proč ?
3. Vyjmenujte možné příčiny nadměrné vokalizace.
4. Může být separační úzkost příčinou nadměrné vokalizace u koček ? Jak byste popsali separační úzkost ?
5. Může to, že kočku zaměstnáme, pomoci s nadměrnou vokalizací ? Jak bychom měli kočku zaměstnat ?
6. Lze vždy odhalit příčinu nadměrné vokalizace ?