Deset nejdůležitějších věcí, které Vaše kočka potřebuje
Pokud se rozhodnete pořídit si kočičího kamaráda - ať již z útulku, od známých, od chovatele- měli bystě vědět, jaké nejdůležitější věci budete pro nového člena rodiny potřebovat. Samozřejmě, že mnoho informací naleznete v odborné literatuře, můžete však shlédnout i video známého propagátora welfare a majitele koček z USA - Jacksona Glalaxy,
První věcí, kterou bychom měli pro nového člena rodiny zřídit, je základní tábor - the base camp. Ten slouží nováčkovi jako bezpečné místo, kam se může kdykoliv vrátit a je vybaven tím nejnutnějším, co kočka k životu potřebuje a co je zároveň schopno pojmout jeho pach. Měl by tedy být vybaven dekami, polštářky, kočičí toaletou, otevřenou přepravkou, škrabadlem či škrabacím stromem, hračkami, miskami na potravu i na vodu, případně fontánkou, která je zdrojem tekoucí vody. Z tohoto základního tábora může kočka podnikat své průzkumné výpravy do celého bytu a cítit se v bezpečí. Můžeme jí pomoci i tak, že pelíšky postupně rozmístíme ve stále větší vzdálenosti po bytě tak, aby všude mohla kočky cítit svůj pach. Jak již víme, co si kočka ovoní svým pachem, pokládá za své vlastnictví, za své teritorium a poskytuje jí to pocit, že teritorium vlastní, že je její.
Misky na vodu a potravu by neměly být plastové, Plast je porézní a mohou se v něm držet choroboplodné zárodky. Pití z plastových misek bývá příčinou akné na bradě koček. Měli bychom raději volit misky porcelánové, skleněné či nerezové.
Kočičí toaleta je jedno z nejvýznamnějších míst v kočičím životě - je to místo, kde zanechává svůj pach nejvíce. Platí, že každá kočka by měla mít svou toaletu + by měla být ještě jedna navíc, tedy například pro dvě kočky 3 toalety. Používáme hrudkující stelivo bez vůně, ne jílové. Toalety by neměly být ničím ohraničovány (plastový kryt kolem kočičího WC), kočka může za kryt uvíznout při zahrabávání drápky a odmítat toto WC používat. Čím větší toaleta, tím lepší.
Krmivo bychom měli preferovat s co nejvyšším obsahem masa či maso samotné - ať již syrové (Barf) nebo masové konzervy. Jackson Galaxy nedoporučuje suché krmivo. Při krmení přirozenou stravou jsou kočky zdravější a mají vyhlídku na delší život.
Jak již bylo zmíněno u základního tábora, kočka potřebuje mít ve svém prostoru věci, které dokáží nasát její pach - polštářky, pelíšky atd. Kočičí škrabadla - stromy- bychom měli prioritně umístit k oknu, aby měly kočky možnost sledovat dění venku - kočičí TV. je to dobrá prevence nudy, pokud jsme v práci a náš kočičí parťák musí počkat na náš návrat.
Hračky pro kočku by měly být především bezpečné a měly by vyhovovat jejím přirozeným potřebám - tedy měly by to být různé myšky, míčky, koulodráhy, udičky s pírky, polštářky se šantou atd. Pokud vybíráme hračku, neměla by být složena z komponentů, které lze snadno odtrhnout - nalepená očička, korálky, malé rolničky, atd., aby je kočka nemohla polknout. Hra s kočkou pomáhá budovat naše oboustranné pouto a je velmi důležitá.
Měli bychom také pamatovat na všechna nebezpečí, která mohou kočce v nové domácnosti hrozit - nemrznoucí kapalina do aut, chemikálie, léčiva, kabely od elektrických přístrojů, nitě, jehly, vlna, nezabezpečená okna a dveře, jedovaté rostliny, žehlička, otevřený oheň, hořící svíčky atd.
Přepravní box bychom měli vybírat s ohledem na velikost kočky v dospělosti a na druh cestování, který budeme s kočkou podnikat. Pokud uvažujete i o letecké přepravě, je lepší koupit přepravku, která vyhovuje předpisům. Přepravka by měla být umístěna v základním táboře, aby si na ni kočka zvykla a představovala pro ni bezpečné místo. Můžeme do ní dát deku, která pojme její i váš pach, oblíbené dobroty.
Měli bychom také uvažovat o možnosti identifikace kočky v případě jejího zaběhnutí se. Kočka by tedy měla mít mikročip, pokud chodí ven i bezpečnostní obojek s pouzdrem na adresu majitele a telefonní číslo. Není také od věci pořídit několik dobrých fotografií pro případ, že bychom kočku museli někdy hledat.
K základnímu vybavení patří také kleštičky na drápky a dobré kartáče na vyčesávání srsti. Kočka sama vám dá najevo, který typ kartáče je pro ni nejvhodnější. Pokud začínáme s česáním a kartáčováním, měli bychom začínat na hlavě - na tvářích, mezi ušima a teprve pomalu a postupně přecházet na tělo. I se stříháním drápků začínáme postupně - zde lze doporučit videa Dr. F. Šusty věnovaná pozitivnímu tréninku. Nejprve se tlapky jen dotkneme a odměníme to, že nás kočka strpí, poté tlapku jemně zmáčkneme a opět odměníme, pak přiblížíme kleštičky - a odměníme. Postupujeme pomalu a i jeden ostřihaný drápek denně je velkým úspěchem, pokud se nám podaří vytvořit pozitivní asociaci mezi stříháním a odměnou.
Tím nejdůležitějším je poznat svou vlastní kočku a nebát se experimentovat - co vyhovuje mnoha dalším kočkám, nemusí vyhovovat té vaší. Tak se může stát, že bude kupříkladu odmítat pelíšek, škrabadlo atd. a vy je darujete nejbližšímu útulku. Cenou za to ale bude, že budete své kočce den ze dne lépe rozumět a budete spolu žít ve spokojeném svazku.
Kontakt : nchk@centrum.cz
Za tento test získáváte 0, 25 bodu (CEUs).
1. K čemu slouží kočce base camp a čím by měl být vybaven ?
2. Z jakého materiálu by měly být misky na vodu a potravu ?
3. Proč má pro kočky kočičí toaleta takový význam a kde by měla být umístěna ? Kolik toalet bychom měli mít pro jednu kočku / více koček ?
4. Jaký typ krmiva je pro kočku nejvhodnější a proč ? Čím krmíte Vy ?
5. Co označujeme pojmem "Kočičí televize", jak můžeme kočce umožnit její sledování ?
6. Je správné používat kočičí přepravku pouze na nutné cesty, například k veterináři ? proč ano či proč ne ?
7. Jakou identifikaci byste zvolili pro svou kočku ? Je DNA profil též identifikací kočky ? Proč ano či proč ne ?
8. Jaké další vybavení pro kočku potřebujeme ?
9. Platí informace v tomto videu bezvýhradně, nebo se mohou preference naší kočky lišit ? Proč ano či proč ne ?