Kombinované týmy
V roce 2004 již Návštěvní služba probíhala v NCHK zhruba dva roky dvěma různými způsoby. Jednak jako klasická služba určená zejména dospělým a seniorům, kdy týmy ve složení kočka – školený dobrovolník- docházejí do cílových zařízení. Tím druhým způsobem, který patrně oceňují nejvíce děti a hravá zvířata, jsou loutkové pohádky se živými zvířátky.
Ač nerada, musím přiznat, že kočky zdaleka nedokázaly oslovit všechny klienty. Zejména v domovech důchodců v Mladé Boleslavi a v Mnichově Hradišti, kam jsme začali docházet dubnu 2004, zaznívala velmi silná touha klientů po psích společnících.
27. března 2004 přijaly naše pozvání k návštěvě Domova důchodců v Mladé Boleslavi slečna Karolína Eckschlagerová a Petra Hradcová z organizace Dobrovolníci FN Motol. Uskutečnili jsme první kombinovanou Návštěvní službu ve složení Bessinka – bostonský teriér (dobrovolník K. Eckschlagerová),Cipísek – sibiřský černý ( dobrovolník V. Machová, NCHK), a Barča – ragdoll seal colourpoint ( dobrovolník Z. Hypšová, NCHK). My ostatní jsme pouze přihlíželi, případně přispěli drobnou pomocí.
Tato NS prokázala, že při dobré souhře v canisterapeutickém i felinoterapeutickém týmu mohou společné návštěvy fungovat. Klienti byli nadšení- už proto, že bostonský teriér Bessinka budí dojem, že se stále směje.
1. července 2004 se uskutečnila první návštěva kombinovaného týmu Merlin – kříženec labradora a zlatého retrívra (dobrovolník Petra Nováková, Pomocné tlapky) a Oxana Síh – sibiřská želvovinová ( dobrovolník Daniela Hypšová, NCHK) v Domově důchodců Modrý kámen v Mnichově Hradišti.
Prakticky celé prázdniny a až zkonce roku 2004 pracoval druhý návštěvní tým v Mnichově Hradišti a byl klienty vřele přijímán. Kromě zmíněné sibiřské želvovinové kočičky se účastnily i perská červená Ája a perská želvovinová tabby s bílou Dudinka. Velkou zpětnou vazbou pro klienty bylo u Merlina přijímání pamlsků. U kočiček zase blažený „mléčný krok“, předení a spánek na klínech klientů.
Perské kočky, u nichž jsme měli obavy z dlouhé, husté srsti, která by zvláště při línání mohla silně znečisťovat oděv klientů, se velmi osvědčily. Jejich zavalitý „cobby“ typ s krátkými končetinami, kulatýma očima a krátkým nosíkem, plně odpovídá tzv. dětskému schématu profesora Lorenze. Profesor Zdeněk Veselovský v knize Člověk a zvíře, Academia Praha 2000, 1. vydání, ISBN 80-2000-0756-3 uvádí:
„Lorenzovo dětské schéma vysvětluje, jak hluboce máme vrozený ideální vzor svého vlastního mláděte. Charakteristické rysy dítěte proto naprosto neuvědoměle přenášíme na zvířata, a to i na ta, která jako mláďata jen vypadají...
Obliba dětského schématu se ostatně uplatňuje i u domácích zvířat, například u psů, kde člověk záměrně vyšlechtil plemena s nápadně kulatou hlavou a kratičkým čenichem, jako je například pekingský palácový pes.“
Perská červená Ája se stala součástí hned dvou týmů: s fenečkou křížence německého ovčáka Bessinkou Petra Hradcové ( NS V Domově důchodců v Mladé Boleslavi) a s Merlinem Petry Novákové (NS v Domově důchodců v Mnichově Hradišti).
Ráda bych ještě zmínila spolupráci se slečnou Andreou Tvrdou z organizace ELVA-HELP z Lysé nad Labem, díky níž se podařilo v roce 2004 uskutečnit velmi hezké akce s ukázkou výcviku slepeckých psů na Mezinárodní výstavě psů v Mladé Boleslavi a pro děti ze 2. ZŠ v Mladé Boleslavi.
Od března 2004 uskutečnily smíšené canis a felis týmy 12 společných návštěv v různých zařízeních. Ze všech akcí byly pořízeny zápisy, z některých i fotodokumentace. Nebyly zaznamenány jakékoliv druhy mezidruhové agresivity, v případě nesourodosti canis a felis týmu se zvířata tolerovala i díky zkušenosti jejich majitelů.
Smíšené týmy oslovují větší počet klientů, než týmy s úzkou specializací. Při dostatečné socializaci psa i kočky nepůsobí rozdílnost druhů žádné těžkosti.
Z našich časově omezených zkušeností můžeme odvodit, že by bylo žádoucí začlenit do stávajících týmů ještě jednoho či dva dobrovolníky, nejlépe věkově rozdílné ( student, člověk zralého věku), neboť je často třeba drobné pomoci klientům – např. obracení stránek v časopisech nebo knihách, čtení textu či jen prostá účast v rozhovoru.
Naši klienti v Domovech důchodců pro nás nepředstavují body ve statistice návštěv- jsou představiteli tradic a hodnot, které by mohly z našich životů vymizet, kdyby nebyly vytvořeny generační mosty. Ten mezi dětmi, mládeží a seniory jaksi příliš často chybí...A i v tom může být přínos smíšených týmů.
Členové smíšených týmů v roce 2004
I. tým
Petra Hradcová – Bessinka- Dobrovolníci FN v Motole
Jinda Beránková – pudl Daneček, ragdoll Péťa-NCHK
Daniela Hypšová- sibiřská Oxana a Žofinka, perská Ája – NCHK
Zuzana Hypšová – ragdoll Naomi (Barča)
II. tým
Petra Nováková – Merlin, Pomocné tlapky
Daniela Hypšová – sibiřská Oxana, Žofinka, perská Ája, Dudinka, ragdoll Barča
Příležitostné návštěvy
Karolína Eckschlagerová - Bessinka(bostonský teriér), Dobrovolníci FN v Motole
Vlasta Machová- sibiřský Cipísek