Jdi na obsah
Jdi na menu
Polyvagální teorie Dr. Stevena W. Porgese
1. 9. 2023
Polyvagální teorie Dr. Stevena W. Porgese
D. Hypšová
Doktor Steven W. Porges je americký psychiatr, neurobiolog a vědec, který se již od 60. let zabývá vztahy mezi autonomním nervovým systém, fungováním vnitřních orgánů a rolí bloudivého nervu (nerv vagus) ve zprostředkování informací mezi vnitřními orgány a mozkem a naopak.
Zjednodušeně řečeno, vagový nerv je zodpovědný za schopnost obratlovců uklidnit se a zrelaxovat.
Pokud chceme Polyvagální teorii zcela zjednodušeně popsat, můžeme říci, že je zaměřena na nevědomé vyhodnocování bezpečí, resp. nebezpečí v prostředí jedince pomocí autonomního nervového systému – neurocepci - a vztah neurocepce k fyziologickým funkcím v daném organismu. Tento nevědomý proces ovlivňuje chování jedince.
Klíčovou roli v Polyvagální teorii hraje bloudivý nerv, nejdelší z 12 párů kraniálních nervů. Nerv vagus je svými výstupy spojen se srdcem, plícemi, průduškami, hrtanem, hltanem, střevem, pohlavními orgány a dalšími orgány nad a pod bránicí. Zprostředkovává komunikaci mezi orgány a mozkem, který je součástí centrálního nervového systému.
Nerv vagus je tvořen dvěma drahami – ventrální (břišní) a dorzální (hřbetní). Ventrální větev vagového nervu je obalena myelinovou vrstvou, která zajišťuje lepší a rychlejší přenos informací mezi mozkem a orgány a naopak. Je to evolučně nejnovější část autonomního nervového systému a máme ji společnou se všemi savci.
Dorzální (hřbetní) větev vagového nervu je evolučně stará, je nemyelinizovaná, informace proudí pomaleji a máme ji společnou s plazy.
Při detekci hrozby z prostředí může savec jednat jednou ze tří stresových reakcí : útokem, útěkem nebo zamrznutím.
Doktor Porges rozlišuje tyto tři základní stavy :
1. Systém sociálního zapojení – ventrální vagová parasympatiková reakce. Teto systém je důležitý pro učení, budování vztahů mezi lidmi, komunikaci, výměnu informací, hojení, zajištění homeostázy v organismu, zajištění obnovy. Je možný v úrovni nízkého stresu, je to tedy normální, uvolněný a realtivně bezstarostný stav.
2. Sympatiková reakce – mobilizace. Dochází k projevu stresových reakcí útok a útěk. Srdce začne být rychleji, mobilizují se zásobní látky (glykogen) v játrech, stoupá tělesná teplota, zrychluje se dech a tok krve je prioritně přesměrováván do částí těla potřebných pro obranu či útěk – mozku, končetin. Tyto fyziologické reakce zprostředkovává sympatikus, který si můžeme představit jako plynový pedál v autě.
3. Dorzální vagální sympatiková reakce – utlumení funkce, můžeme si ji představit jako brzdový pedál v autě. V extrémní formě jde o imobilizaci v reakci zamrznutí, když organismus vnímá extrémní nebezpečí a útok či útěk nejsou možné, či organismus vyčerpal své síly. Zamrznutí je plazí mechanismus obrany, pro savce je ale poměrně nebezpečný, protože může dojít k poklesu frekvence úderů srdce pod fyziologickou hranici a nedostatečnému zásobení mozku a dalších orgánů kyslíkem. Následkem je smrt.
Samozřejmě existují i mezistupně, kdy sympatikus reaguje s ventrální větví vagového nervu a jedinec je mobilizovaný, ale neregistruje nebezpečí. Takové stavy potřebujeme ke kolektivním sportům, k divočejší hře mezi dětmi i mláďaty, k tanci a dalším podobným aktivitám. Nebo naopak uvolněné stavy v bezpečí, kdy reaguje dorzální vagus a parasympatikus v procesu kontemplace, modlitby, když se věnujeme józe, při intimních dotycích a situacích, při početí, při krmení mláďat atd. V tomto imobilizovaném stavu dochází k vytváření pevných pout a k uvolňování oxytocinu.
Velmi důležitá je schopnost savců číst navzájem svou řeč těla. I to probíhá na podvědomé bázi a informace získáváme ve zlomcích vteřiny. Pro pocit bezpečí je rozhodující výraz horní poloviny obličeje. Její svaly jsou přímo spojené s vagovým nervem a jeho zakončením v srdci.
Statistiky
Online: |
19 |
Celkem: |
688249 |
Měsíc: |
20246 |
Den: |
549 |