Krátkodobý a dlouhodobý stres u koček a jak mu předcházet
3. 9. 2023
Stres u koček
Vědci zjistili, že stres je významným spouštěčem většiny běžných problémů s chováním koček a některých častých onemocnění.
Kočky nedávají své emoce najevo tak otevřeně jako některé jiné druhy a mají tendenci se spíše stáhnout a ztišit, než aby "dávaly najevo" své trápení. Je proto nezbytné, aby majitelé dokázali rozpoznat nenápadné příznaky stresu u svých koček a mohli jim tak poskytnout tu nejlepší možnou péči.
Ne každý stres je škodlivý
Stres v kočičím těle reguluje několik fyziologických systémů, především osa HPA (hypotalamus-hypofýza-nadledvinky) a sympatický nervový systém. Tyto systémy mají za úkol zvládat "normální" krátkodobý stres spojený s přirozeným způsobem kočičího života. Tyto systémy řídí uvolňování hormonů, které jedince připravují na rychlou reakci, často označovanou jako reakce boj/útěk nebo akutní stresová reakce.
Tyto systémy jsou však hůře přizpůsobeny zvládání chronického nebo dlouhodobého stresu a právě tento typ stresu hraje významnou roli při vzniku problémů s chováním a nemocí souvisejících se stresem u koček.
Proč jsou některé kočky náchylnější k rozvoji chronického stresu než jiné?
Schopnost jedince zvládat problémy závisí jak na genetických faktorech, tak na faktorech prostředí. Vývoj fyziologických systémů zapojených do stresové reakce začíná ještě před narozením kotěte, a pokud je matka během březosti stresovaná nebo dostává špatnou výživu, může být její kotě náchylnější k rozvoji stresu a maladaptivních strategií zvládání, které jsou základem mnoha běžných problémů s chováním.
Nedostatek rané socializace a příležitostí poznat vzhled, zvuky a pachy typického domácího prostředí může mít rovněž za následek velmi náročný pozdější život.
Druhy stresu a jejich rozpoznání
Akutní stres
Akutní stres může být způsoben neočekávanou událostí nebo hrozbou a u koček se dá poměrně snadno rozpoznat. Je krátkodobý.
Může se projevovat mnoha z následujících příznaků:
Tělo – přikrčené, kočka stojí naplno na všech čtyřech končetinách. Může být i třas
Břicho – blížící se k zemi, pozorujeme zrychlené dýchání
Nohy - pokrčené
Ocas - přitažený k tělu nebo stočený pod tělo
Hlava - níže než tělo, nehybná
Oči – doširoka otevřené
Zorničky - plně rozšířené
Uši - zcela sklopené dozadu na hlavě
Hmatové vousy – stažené nazad
Hlasové projevy - jednoduché mňoukání, vrčení nebo tiché mňoukání, syčení, hučení
Pomočení se, defekace
Agresivita při přiblížení
Chronický stres
Chronický stres je obtížněji rozpoznatelný, protože se může vyvíjet po dlouhou dobu a jeho příznaky mohou být nenápadnější; je pravděpodobnější, že ovlivní vzorce chování a běžnou denní rutinu.
Můžeme pozorovat:
Kočka odmítá přijímat krmení, nebo jen zdráhavě (v závislosti na typu osobnosti)
Kočka se přejídá (v závislosti na typu osobnosti)
Nepečuje o srst
Značkuje močí a výkaly mimo místa k tomu určená
Zvýšený odpočinek nebo "předstíraný" spánek
Schovávání se
Zvýšená závislost nebo sociální stažení (v závislosti na typu osobnosti).
Obranná agrese vůči lidem/kočkám
Extrémní ostražitost a zvýšená úleková reakce (i při sebemenším hluku)
Nedostatek herní aktivity
Změny v obecných vzorcích chování, např. trávení výrazně více času uvnitř, bez ohledu na běžné sezónní změny, pokud má kočka volný přístup ven
Nedostatečné močení nebo vyprazdňování
Značkování močí v interiéru
Nadměrná péče o srst, vytrhávání nebo vylizování srsti, sebepoškozování
Pica (pojídání vlny a dalších nestravitelných materiálů)
Zvýšené tření obličeje o předměty nebo lidi
Škrábání nábytku a koberců
Vytěsňovací aktivita (opakované chování mimo kontext)
Přesměrovaná agrese (vůči cíli, který není původním zdrojem ohrožení)
Ambivalentní chování (přibližování/odtahování, protichůdné signály vyskytující se téměř současně)
Co kočky stresuje?
Faktory, které mohou potenciálně způsobovat stres u koček, lze nalézt v interakcích s lidmi a prostředím, ale významná část stresu, který kočky zažívají, souvisí s jejich vlastním druhem.
Pokud vaše kočka sdílí zdroje s kočkami, se kterými nevychází, může to pro ni být neustálá noční můra, stejně jako život v sousedství s vysokou populací koček.
Bohužel někteří majitelé mohou neúmyslně přispívat ke zvyšování úrovně stresu svých koček. Někteří majitelé mohou kočky fyzickyiritovat tím, že vyžadují po svých kočkách více kontaktu, než kolik je kočce příjemné. Jiní majitelé mohou být ve svém přístupu nedůslední, a svou nedůsledností kočky matou, takže jejich kočky nevědí, jak mají v danou chvíli reagovat.
I prostředí, kde kočka žije má pochopitelně vliv na výši stresu, který kočka zažívá. Lidé mají většinou tendenci kočky chránit před vším potencionálním nebezpečím a kočky zcela izolují doma ovšem bez toho, aby je aktivizovali a kočky zažívají nudu. Kočky musí mít kromě dostatku zdrojů v prostředí také volný a bezpečný přístup k úkrytům a skrýším. t
Co můžeme udělat, abychom předešli vzniku dlouhodobého stresu u své kočky nebo ho efektivně snížili?
Pokud dokážeme své kočce poskytnout péči, která respektuje její potřeby jako živočišného druhu i jako jedince, máme nejlepší šanci chronickému stresu předcházet nebo ho snížit. Vždy musíme mít na paměti, že vnímání stresu v prostoru z pohledu kočky a člověka je odlišné.
Kočky, stejně jako ostatní živočichové včetně člověka, neustále vyhodnocují rizika a hledají hrozbu a nebezpečí v každém novém místě nebo při každém sociálním setkání. Proto je velmi uklidňuje, pokud jejich život sestává ze známých rutinních postupů a určité míry předvídatelnosti, protože z historického hlediska vědí, že jsou bezpečné. Předvídatelnost v chování a vytváření každodenních rutin je skvělým prostředkem k odbourání stresu.
Počet chovaných koček je třeba pečlivě zvážit, zejména pokud v dané lokalitě již žije významná populace koček, protože to může představovat další tlak.
Množství zdrojů, které kočce (nebo kočkám) v domácnosti poskytnete (tj. misky na jídlo, misky na vodu, stelivo, pelíšky, úkryty, vysoko umístěné pelíšky, škrabadla, hračky), by měl být vždy dostatečný k uspokojení potřeb. Dobrý vzorec pro výpočet vhodného množství je "jedna položka na kočku plus jedna navíc, umístěná na různých místech".
Správný vztah s kočkou je kontinuální proces a pochopení jejích specifických emocionálních požadavků jako jednotlivce je klíčem k životu bez stresu. Sebevědomá, společenská kočka bude vždy chtít více pozornosti než kočka plachá nebo taková, která jako kotě neprošla vhodnou socializací. Umožnit kočce, aby iniciovala kontakt mezi vámi, je pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak vytvořit kvalitu a množství náklonnosti, o kterou stojí.
Pokud je vaší kočce dovoleno chodit ven, pak by načasování případných výletů mělo být pokud možno ponecháno spíše na kočce než na vás. Pokud se o území "dělí o čas" více koček, mohou být během dne velmi specifické časy, kdy se vaše kočka bude cítit bezpečně, a jiné, kdy je zahrada mnohem nebezpečnějším místem. Kočky mají komplikovaný komunikační systém, který pomocí pachu předává zprávu o tom, kdy se v oblasti pohybují určití jedinci, a na základě toho vaše kočka nejlépe posoudí, kdy je vhodné se nadýchat čerstvého vzduchu! Další informace o komunikaci koček naleznete zde.
Pokud je vaše kočka chována výhradně uvnitř, dynamické a náročné prostředí jí poskytne pohyb a zábavu a ochrání ji před nudou a frustrací. Kočky se potřebují chovat jako kočky, aby byly emocionálně a fyzicky zdravé, proto bude nezbytné poskytnout kočce prostředí, které simuluje přirozené prostředí, například s předměty ke šplhání a možnost číhat, lovit kořist a zakousnout ji – i když se jedná pouze o plyšovou hračku.
Je nereálné očekávat, že života našich koček bude zcela bez potenciálních spouštěčů stresu, ale pokud si uvědomíme, jaké tyto spouštěče mohou být, a omezíme je na minimum, snížíme tím pravděpodobnost vzniku problémů v důsledku chronického stresu.
Zpracováno na základě : Stress in cats | International Cat Care (icatcare.org)