Stanovy IFA
21. 10. 2022
Stanovy
International Felinotherapy Association, z. s.
1. Definice, účel a sídlo spolku
Název spolku: International Felinotherapy Association, z. s. (dále jen spolek nebo IFA)
Účel spolku: Spolek je mezinárodní organizací fyzických a právnických osob, které se zabývají zoorehabilitací, konkrétně felinoterapií. Slouží jako mezinárodní střešní organizace pro tuto činnost, stanovuje základní testovací a tréninkové schéma felinoterapeutických týmů a zajišťuje a nabízí další proškolování fyzických i právnických osob v této oblasti a oblastech souvisejících. Provádí testování felinoterapeutických týmů.
Sídlo spolku: Havlíčkova 590/5, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav.
Spolek je právnickou osobou dle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, s právem vystupovat v právních vztazích svým jménem, s právní a majetkovou odpovědností z těchto vztahů vyplývající.
Spolek nenáleží žádné střešní organizaci.
2. Vrcholný (nejvyšší) orgán
Vrcholným (nejvyšším) orgánem je valná hromada a je složena ze všech členů spolku.
Valnou hromadu svolává k zasedání výkonný výbor nejméně jedenkrát do roka. Valná hromada se svolává pozvánkou zaslanou pomocí e-mailové korespondence.
Pozvánka musí vždy obsahovat alespoň místo a čas konání zasedání a program jednání valné hromady. Pozvánka musí být zaslána nejméně 10 dní před konáním zasedání valné hromady.
Výkonný výbor je rovněž povinen svolat valnou hromadu z podnětu nejméně
1/3 členů spolku starších 18 let. Nesvolá-li v tomto případě výkonný výbor valnou hromadu do 30 dnů od doručení řádného podnětu, je ten, kdo podnět podal, oprávněn svolat zasedání valné hromady sám.
Zasedání valné hromady může být odvoláno či odloženo způsobem, jakým bylo
svoláno.
Valná hromada je usnášeníschopná za přítomnosti nadpoloviční většiny členů spolku. V případě, že půl hodiny po plánovaném zahájení není přítomna nadpoloviční většina členů spolku, je valná hromada usnášeníschopná v počtu přítomných členů. K platnosti usnesení valné hromady je potřeba nadpoloviční většina přítomných členů spolku.
Každý člen má 1 hlas.
Hlasování může probíhat i elektronicky. Valná hromada může přijímat svá rozhodnutí také per rollam, a to v písemné podobě (např. e-mailem). Návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj
o lhůtě, ve které se má člen spolku vyjádřit. Tato lhůta nesmí být kratší než 10 pracovních dnů.
K platnosti písemného hlasování se vyžaduje vyjádření člena s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. Prezident spolku oznámí členům spolku písemně nebo jiným vhodným způsobem výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení.
Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady spolku ten, kdo usnesení navrhl. Při hlasování per rollam je rozhodnutí přijato, pokud se pro jeho přijetí vysloví nadpoloviční většina všech členů spolku.
Valná hromada zejména:
schvaluje stanovy a jejich změny,
volí a odvolává členy výkonného výboru,
schvaluje výši členských příspěvků a správních poplatků,
rozhoduje o všech dalších věcech, které nejsou vyhrazeny těmito stanovami,
rozhoduje o zrušení IFA a jmenuje likvidátora.
3. Výkonný orgán
Výkonným orgánem spolku je výkonný výbor, který realizuje rozhodnutí valné hromady. Rozhoduje o všech věcech, pokud nejsou ve výlučné pravomoci jiných orgánů spolku. Zabezpečuje plnění hlavní i vedlejší činnosti spolku v období mezi zasedáními valné hromady.
Výkonný výbor má 4 členy, vždy má prezidenta, viceprezidenta a ekonoma. Členem výkonného výboru je vždy prezident, jakožto individuální statutární orgán spolku. Členové výkonného výboru jsou voleni / odvolávání na dobu neurčitou.
Výkonný výbor si volí ze svého středu prezidenta.
Výkonný výbor svolává k zasedání prezident nebo v případě, kdy tak prezident neučiní nebo nemůže učinit, jiný člen výkonného výboru, a to podle potřeby.
Výkonný výbor je schopen se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů.
K platnosti usnesení výkonného výboru je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas prezidenta.
Do působnosti výkonného výboru náleží rozhodování ve všech záležitostech, pokud nejsou svěřeny těmito stanovami do výlučné pravomoci valné hromady či jiných orgánů spolku.
4. Statutární orgán
Individuálním statutárním orgánem spolku je prezident. Prezident zastupuje spolek navenek samostatně. Prezident se podepisuje jménem spolku tak, že k vytištěnému nebo napsaného názvu spolku připojí svůj podpis. Prezident je výkonným výborem volen / odvoláván na dobu neurčitou.
5. Definice funkcí
Výkonný výbor zajišťuje praktickou evidenci členů IFA a jejich koček. Zajišťuje styk s dalšími organizacemi s podobným zaměřením včetně zahraničních. Zajišťuje souhlas se zpracováním osobních údajů členů IFA i externích účastníků akcí pořádaných spolkem
v případě, že jsou tyto údaje nutné.
Organizačně zajišťuje tréninkové a zkušební postupy, pořádání zkoušek v rámci felinoterapie, trénink týmů, pořádání stáží a náhledů felinoterapie či doprovodných aktivit, seminářů, kurzů a školení, pokud není uzavřena dohoda s externím pořadatelem. Dále zajišťují případné další akce s felinoterapií souvisejících. Výkonný výbor vydává výroční zprávu o činnosti včetně vyúčtování, které souvisí s touto činností, v případě nutnosti zprávy mimořádné. Prezident IFA je zpracuje do souhrnné zprávy.
Výkonný výbor má toto složení:
a) prezident - zastupuje spolek navenek. Zajišťuje pořádání dalšího vzdělávání členů IFA
i externích účastníků, uzavírá smlouvy se smluvními zařízeními, kde je felinoterapie vykonávána i s právnickými a fyzickými osobami.
b) viceprezident - v případě potřeby zastupuje prezidenta IFA, a to na základě písemné plné moci mu od prezidenta udělené. Zajišťuje praktickou evidenci členů IFA
a GDPR. Eviduje provádění zkoušek a tréninků v rámci felinoterapie.
c) ekonom - vede účetnictví IFA a eviduje hospodaření spolku.
Všechny tyto funkce se podílejí na řízení IFA. Pravomoc zastupovat spolek navenek má pouze prezident IFA. Prezident IFA však může k zastupování za spolek pověřit dalšího člena vedení IFA, a to na základě písemné plné moci. V případě nutnosti mají kdykoliv právo ke svolání mimořádné valné hromady. Řádná valná hromada je svolávána vždy v první polovině následujícího roku vedením IFA.
Všechny tyto funkce podléhají kontrole členstva a kdokoliv z řadových členů má právo kontroly řídících orgánů a jejich činnosti. Všechny tyto funkce jsou pokládány za brigádní činnost a nad rámec povinného limitu brigádnických hodin určených na výroční valné hromadě na běžný kalendářní rok mohou být placené.
6. Členství v IFA
Členem IFA se může stát fyzická osoba nebo právnická osoba - spolek zabývající se zoorehabilitací či ji podporující. Fyzická osoba musí být starší 18 let, jakéhokoliv pohlaví, národnosti či státní příslušnosti, která se aktivně věnuje felinoterapii či ji podporuje.
U zahraničních členů je možno přijímat platbu příspěvků a správních poplatků pouze
v české měně. Členství v IFA počíná podáním písemné přihlášky a zaplacením členského poplatku. Výši poplatku pro kalendářní rok navrhuje a schvaluje valná hromada.
6. 1. Každý člen má tato práva:
volit a být volen do orgánů spolku,
podílet se svými názory, znalostmi a dovednostmi na činnosti spolku,
obracet se na orgány spolku s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření,
registrovat své kočky v registru IFA a registrovat svůj tým,
žádat o vystavení a registraci provedených zkoušek a tréninku pro svůj tým za podmínky dodržení interních předpisů IFA a zákonů platných v České republice,
být členem jiných právnických osob - spolků v České republice i v zahraničí.
6. 2. Každý člen má tyto povinnosti:
dodržovat zákony platné v České republice,
pro zahraniční členy navíc dodržovat zákony svých domovských zemí,
dodržovat interní předpisy IFA,
aktivně se podílet na plnění cílů IFA,
platit členské příspěvky a správní poplatky IFA schvalované valnou hromadou,
svědomitě vykonávat funkce v orgánech IFA,
fyzické osoby - absolvovat povinné školení z minima teorie felinioterapie, pokud se jedná o felinoterapeutický tým absolvovat předepsané zkoušky
a trénink před započetím samostatné práce a následné přezkoušení v termínu určeném valnou hromadou,
dbát na to, aby nebylo poškozováno dobré jméno IFA,
fyzické i právnické osoby - pro práci v oblasti felinoterapie uzavírat smlouvy se svými cílovými zařízeními, kde je činnost vykonávána,
účastnit se valných hromad,
laskavě zacházet se zvířaty a věnovat jim odpovídající péči v souladu s platnými veterinárními i hygienickými předpisy platnými v ČR i svých domovských zemích,
plně zodpovídat za svou vlastní činnost v oblasti felinoterapie.
6. 3. Pozastavení členství
Členství v IFA je pozastaveno:
na základě žádosti člena,
v případě infekčního nebo jiného onemocnění handlera či kočky až do doby, kdy již tým může felinoterapii vykonávat, aniž by představoval riziko pro účastníky felinoterapie.
6. 4. Zánik členství
Členství v IFA zaniká,
jestliže si člen přeje z IFA odejít, a to po předložení písemného odstoupení vedení spolku,
při hrubém porušení stanov a interních předpisů IFA nebo etických norem (týrání, nedostatečná péče, ohrožení přenosnou chorobou, prodej kočky překupníkům či na pokusné účely, hrubé porušení norem praxe a stanovené metodiky pro felinoterapii),
smrtí člena,
zánikem spolku bez právního nástupce.
7. Vztah IFA k ostatním organizacím s podobným zaměřením
IFA uznává ostatní organizace s podobným zaměřením a snaží se o vzájemnou spolupráci
s nimi včetně výměny zkušeností, nových poznatků a účasti na společně pořádaných akcích.
8. Spolupráce IFA s veterinárními lékaři
IFA spolupracuje s veterinárními lékaři a řídí se platnými veterinárními a hygienickými předpisy v ČR i ostatních státech.
9. Logo IFA, klubové dokumenty a jednací jazyky
IFA má své logo a úřední klubové dokumenty. Jednacími jazyky jsou angličtina, čeština
a slovenština.
10. Práva a povinnosti IFA
IFA má právo i povinnost stanovovat školící a tréninkové postupy přípravy felinoterapeutických týmů svých členů a zajišťovat je při zajištění své nezávislosti
a suverenity.
IFA má právo zpřísnění veterinárních podmínek oproti zákonům platných v ČR, případně oproti zákonům platných v domovských zemích svých zahraničních členů na akcích, které spolek pořádá, pokud to nákazová situace v místě konání vyžaduje.
11. Kočky registrované v IFA
Všem kočkám registrovaným v IFA jsou vedeny evidenční karty se zápisy o očkování, odčervení, čipování a zdravotní záznamy. V případě jakéhokoliv infekčního onemocnění je povinností členů IFA okamžitě oznámit nastalou situaci. Je zakázáno s takovými kočkami pracovat ve felinoterapeutických týmech a účastnit se zoorehabilitace. Pokud se jedná
o onemocnění neléčitelná, ale nepřenosná na lidi, je povinností členů IFA zajistit jim důstojný a plnohodnotný zbytek života. Dále je povinné očkování všech koček registrovaných v IFA podle platných veterinárních předpisů v České republice a v případě zahraničních členů podle předpisů platných v jejich domovských zemích.
12. Hospodaření IFA
Spolek je oprávněn hospodařit s finančními prostředky získanými:
ze správních poplatků IFA (členské poplatky, registrace zvířat, povinných
a dalších školení atp.),
z pořádání výstav a dalších akcí spojených s felinoterapií a zoorehabilitací či spojených s propagací zoorehabilitace,
z darů právnických a fyzických osob,
z dotací a příspěvků ze státního rozpočtu nebo jiných veřejných rozpočtů, grantů apod. na provoz a údržbu zařízení a další programy.
Hospodaření s těmito prostředky provádí vedení IFA na základě společného rozhodnutí. Ekonom IFA zajišťuje jeho evidenci. Účetnictví je vedeno v souladu s daňovými
a finančními zákony platnými v ČR. O hospodaření vydává vedení IFA výroční, případně mimořádné zprávy.
Finanční prostředky IFA slouží zejména k těmto účelům:
zajištění funkce IFA a naplnění cílů klubu,
zajištění školících a tréninkových postupů pro felinoterapeutické týmy,
zkvalitnění života koček registrovaných v IFA (nepravidelné naturální dávky pro kočky, příspěvky na očkování, příspěvky na vitamínové preparáty, příspěvky na genetické testy a další odborná vyšetření),
provádění felinoterapie a její propagaci, nepravidelné příspěvky na dopravu do smluvních zařízení, pokud je to třeba,
umožnění felinoterapie a spolupráce na mezinárodní odborné úrovni (nákup odborné tuzemské i zahraniční literatury, koupě koček vhodných pro felinoterapii, spolupráce s tuzemskými i zahraničními odborníky v oblasti veterinárního lékařství, genetiky a biochemie, spolupráce s tuzemskými
i zahraničními odborníky v oblasti zoorehabilitace).
13. Zrušení spolku
IFA může být zrušena sloučením s jiným spolkem z rozhodnutí valné hromady, nebo na základě rozhodnutí valné hromady o jejím zrušení, pokud o tom rozhodne nadpoloviční většina členů IFA účastnících se této schůze po vypořádání všech finančních závazků klubu
a uspokojení případných věřitelů.
IFA může být také zrušena na základě pravomocného rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti ČR.
V případě zrušení IFA jmenuje valná hromada likvidátora. IFA zaniká jejím výmazem ze spolkového rejstříku.
14. Závěrečná ustanovení
IFA může na základě rozhodnutí valné hromady vydat organizační a jednací řád klubu.
IFA má právo v souladu s cíli své činnosti obracet se na státní orgány s peticemi.
Tyto stanovy byly projednány a schváleny ustavující schůzí v Mladé Boleslavi,
dne 4. 3. 2020.