Kroky základního algorytmu neurografiky
Před začátkem procesu vlastní tvorby je vhodné zklidnit a soustředit mysl krátkou meditací. Po celou dobu tvorby si pak vedeme záznamy o tělesných pocitech (felt sense), emocích a všech myšlenkách, které k nám v průběhu tvorby přicházejí. Je vhodné mít tvůrčí deník. jehož podoba je čistě věcí individuálního vkusu a potřeb každého jednotlivce.
1. Téma 1.0 - stanovení tématu našeho vizuálního zpracování (například Změna zaměstnání, Úzkost z nové školy, Strach ze zkoušky, Přestavba bytu atd.). Čím konkrétněji téma stanovíme, tím lépe se naladíme na hledání řešení a zvládání problému. Stanovíme si 2 minuty, kdy vypíšeme všechny pojmy, které nás s daným tématem napadají. Pokud je těchto slov více než 17 - 18, jsme vnitřně naladěni (aktivuje se neuronání spojení v našem mozku) na dané téma a můžeme je začít zpracovávat.
2. Kompozice - kreslení neuročar
3. Zaoblování a propojování
4. Integrace : 4.1 - Propojování v objektech a spojování objektů s okolním prostorem
4.2 - Archetypizace - vybarvování obrazce. Vybarvujeme buď "v toku" či alespoň 2 - 3 sousedící dílky jednou barvou. Obrazec nemá mít vzhled mozaiky. O psychologii barev v arteterapii například zde: 220111_Bakalarska_prace.pdf (theses.cz)
5. Polní linie
6. Fixace a zvýraznění tématu - silnější čarou nakreslíme kruh kolem oblasti na našem díle, která pro nás má zvláštní důležitost a přitahuje nás. Navíc můžeme zvýraznit tvar na obrázku, který nám něco připomíná či pro nás má osobní význam.
7. Estetická úprava výsledného díla - dokreslování dalších neuročar, tvarů, další členění, stínování, rozpíjení a překrývání barev, vizuální přetváření reality atd.
8. Téma 2.0 - reflexe díla a osobní zpráva, která z něj pro nás vyplývá