Vlny dechu
21. 7. 2024
Ve felinoterapii a obecně v každé aktivitě je důležité naladění se na proces, který nás čeká. Uplatnění je samozřejmě mnohem širší. Je tedy dobré zařadit krátká relaxační cvičení na úvod (tzv. warm up cvičení).
Jedním z nich, vhodným například i pro předškolní či školní děti nebo osoby s demencí, jsou tzv. Vlny dechu. Cvičení lze provádět jak s pastelkami, tužkou, propisovačkou, prstovými barvami na papír, tak i jako tělesné cvičení rukama do vzduchu či na podložku.
Posadíme se na klidné místo a začněme vnímat svůj dech. Vnímáme nádech a výdech. Vezmeme tužku a začínáme z levého spodního rohu papíru - malujeme úbočí vlny, která stoupá vzhůru. Zvolna počítáme do čtyř, než naše tužka dorazí na vrchol vlny. Zde zadržíme dech, zatímco počítáme opět do 3 - 4, podle toho, jak nám kapacita plic dovolí. Poté počítáme do čtyř a vydechujeme, zatímco kreslíme sestupnou část vlny. Na úpatí vlny opět spočineme se zadrženým dechem a počítáme do 3-4. Proces opakujeme dokud nedojdeme na konec papíru.
Cvičení lze obměňovat, například tak, že přilepíme papír izolepou na sůl a kreslíme vlny oběma rukama či místo papíru použijeme písek, mouku, uvařený škrob, prstové barvy a kreslíme celou dlaní - nebo jedním prstem podle toho, co nám nebo našim dětem či klientům vyhovuje. Můžeme také dobu nádechu rozdělit na odpočítání do 3, kdy se krátce zastavíme a ještě jednou se nadechneme do plné kapacity plic. Provedeme tedy dva nádechy za sebou bez vydechnutí. Pak může být výdech delší, například počítáme do 5 či 6. Pokud máte rádi meditační hudbu, zvuky přírody, můžete cvičení propojit s jejím poslechem. Toto cvičení je vynikající ve volné přírodě. Místo vln můžeme kreslit i čtverec či obdélník, kdy vždy lichá strana slouží k zadržení dechu.
Cvičení napomáhá k celkovému zklidnění, soustředění na přítomný okamžik, odbourání stresu, zpomalení srdeční činnosti a lepšímu okysličení mozku.
S laskavým svolením www.lang-on-line.estranky.cz